Manastir Staro Hopovo je na svega 40tak km od Laćarka. Ovaj fruškogorski manastir se nalazi ušuškan u borovoj šumi, na maloj zaravni, na istočnom delu planine. Jedan je od najmanjih i najizolovanijih manastira na Fruškoj gori. Često ga nazivaju i Stari manastir, jer se na svega 2km od njega nalazi manastir Novo Hopovo.
Izolovan je i okružen šumom, ali to ne znači da je do njega nemoguće doći. Do samog manastira je urađen put. Od manastira kreće nekoliko obeleženih pešačkih staza, koje vode kroz prelepe delove Fruške gore i okolnu šumu tako da ljubitelji šetnje kroz prirodu imaju još jedan razlog da posete ovaj manastir. Sam manastir se nalazi između izvorišnih krakova Jelenca, na Lipovom potoku.Ukoliko nastavite putićem neposredno pored manastira, stići ćete pravo do potoka Jelenac i izvora Staro Hopovo. Tu se nalazi mala kapela. Posetioci rado piju vodu sa ovog izvora, i veruje se da je lekovita.
Manastir Staro Hopovo podignut je između 1496. i 1520. godine, od strane despota Đorda Brankovića (Maksima). I dan danas nije u potpunosti utvrđena tačna godina nastanka manastira. U turskim spisima se pominje prvi put sredinom 16. veka, dok ga srpski spisi pominju nešto malo ranije.
Od prvobitne crkve posvećene Sv. Nikoli (za koju se misli da ju je izgradio despot Đorđe Branković) nije ostalo ništa. Kako je bila sagrađena od drveta, a pokrivena crepom, tokom zemljotresa 1751. godine lako je stradala. Umesto nje je nikla nova crkva 1752. godine posvećena sv. Pantelejmonu.
To je crkva koja i danas postoji. Opis fruškogorskih manastira (1753.) već spominje Staro Hopovo kao metoh manastira Novo Hopovo. Današnji hram je malih razmera, zidan je od tesanog kamena i opeke.U jednobrodnoj crkvi sa kupolom bogato rezbareni ikonostas slikao je 1793-1800. godine iriški moler Jefrem Isajlović. Manastir dugo vremena uopšte i nije imao zvonik ali se to promenilo. Neposredno pored manastira podignut je zvonik u čijem se donjem delu nalazi deo sa manastirskim suvenirima i prostor za paljenje sveća.
Manastir Staro Hopovo je muški manastir, sa svega 2 monaha. Iguman manastira je arhimandrit Atanasije Gatalo. Sa njim se u manastiru nalazi i jeromonah Sofronije Burilo.