Nedavno je osvanula vest da je država odlučila da nagradi domaćinstva koja su ostvarila uštedu struje. Kako izvori tvrde, u opticaju su dva modela nagrađivanja.
Prvi model je onaj po kome bi se srazmermo procentu manje potrošnje u odnosu na isti mesec prošle godine odredio popust, a drugi model je onaj po kome bi se za domaćinstva koja su ostvarila uštedu cena kilovata struje naplaćivala niže od one koja je važeća za sve ostale.
Šta će i da li će išta od toga biti videćemo. Ali, kako mi ustvari možemo da uštedimo na potrošnji električne energije? Profesor Mašinskog fakulteta Miloš Banjac objašnjavao je kako uštedeti energiju na grejanju i koji uređaji su “energetski vampiri”.
Što se tiče grejanja, on je preporučio alternativne izvore grejanja kao što su gas, pelet, drvna biomasa. On takođe navodi da je najveći potrošač električne energije bojler, čije je učešće u potrošnji električne energije oko 10 odsto. Preporuka je da podesimo temperaturu vode na 60 stepeni. Ono što je večita dilema jeste da li je bolje da bojler uključujemo po potrebi ili da ga neprestano držimo uključenim? Stručnjaci ukazuju da je bolje da bojler isključujemo samo u toku kupanja, a da regularno bude uključen konstantno. Grejači će se aktivirati samo po potrebi, u toku dogrevanja.
Što se tiče kuvanja, preporuka je da se kuva sa poklopcem. Iako zvuči smešno, ovo je zaista vid uštede. Kada je reč o frižideru, on ne sme biti izložen Suncu ili pozicioniran pored radijatora, jer je na taj način dodatno opterećen i troši više energije. Bilo bi poželjno da sijalice zamenimo i pređemo na led sijalice jer one pretvaraju svu energiju u svetlosnu. Pri korišćenju klima-uređaja razlika između unatrašnje i spoljašnje temperature treba da bude do sedam stepeni, ne veća. A što se tiče laptopova, kompjutera i televizora preporuka je da isključimo prekidač iz utičnice kad izlazimo iz kuće.
Izvor: https://nova.rs/vesti/biznis/kako-ustedeti-struju-ovi-uredjaji-su-ogromni-potrosaci/