Tokom velikih seoba naroda Srem, kao i celokupan Balkan, bio je stanište za mnoge.Obzirom na geografski položaj kroz Srem su prolazili značajni putevi od zapada ka istoku, od severa ka jugu i obratno, te je on bio mesto tranzicije za brojne avarske horde, rimske legije, slovenska plemena i krstaše. Područje Srema kao takvo je bilo mesto obračuna za vojne sile istoka i zapada, severa i juga.
Najstarija vremena
Ostaci mnogih naselja koja su otkrivena na teritoriji Srema nam svedoče da je ravnica Srema oduvek bila mesto boravka ljudi. Arheološki lokaliteti koji su pronađeni u neposrednoj blizini Sremske Mitrovice nam govore da je područje oko nje bilo naseljeno jos pre 8000 godina, u vreme mlađeg kamenog doba.
Jedno takvo naselje je otkriveno oko današnjeg Laćarka, u potesu ” Mala strana”. Na obali Save se raspoznaju tragovi ognjišta i gara, ruševine kuća i ostaci nagorelih životinjskih kostiju. Takođe, u našoj neposrednoj blizini, na mestu zvanom “Stari Laćarak” nalaze se brojni ostaci naselja iz kamenog doba.
U Rimsko doba
U rimsko doba, preko “Starog Laćarka” ili bolje rečeno Laćaračkog atara, prolazio je put Rim-Carigrad.Da je bilo naselja na području Laćarka i u doba Rimljana potvrđuju arheološki podaci iz tog doba na potesima Zabran, Greda, Kurjakovac.
U četvrtom veku Laćarak su naseljavali Germani. Krajem četvrtog veka, sa prodiranjem varvarskih naroda preko Dunava, rimski posed na teritoriji Srema se raspada.
Od petog veka u Srem, a samim tim i u naš Laćara dolaze novi narodi: Huni, Istočni Goti, Gepidi. 582. godine otpočinje srednji vek, a sremska mesta padaju u avarske ruke.