Udruženje vazduhoplovaca Vojvodine oglasilo se zvaničnim saopštenjem za javnost u kojem najoštrije osuđuje nezapamćeni vandalski čin — krađu venaca koji su bili položeni na spomen-obeležje „Krilo“ u Laćarku.
Ovaj sramni i bezumni postupak izazvao je ogromno ogorčenje javnosti, a saopštenje prenosimo u celosti:
“Ovaj sramni čin ne predstavlja samo napad na naše Udruženje i na ljude koji neguju tradiciju, sećanje i poštovanje prema istoriji srpskog vazduhoplovstva, već i direktno vređanje uspomene na pale vazduhoplovce kojima su ti venci bili namenjeni. Krađom venaca bačena je senka na žrtvu i čast onih koji su dali svoje živote u službi otadžbine.
Posebno zabrinjava činjenica da je spomen-obeležje, koje treba da bude mesto pijeteta, poštovanja i sećanja, postalo meta nedostojnog i kukavičkog ponašanja pojedinaca.
Zahtevamo od nadležnih organa da hitno preduzmu sve mere kako bi počinioci bili pronađeni, procesuirani i javno žigosani, jer ovakvi postupci ne smeju ostati bez odgovornosti. Društvo koje ne poštuje svoje heroje i spomenike posvećene palima, rizikuje da izgubi sopstveno dostojanstvo i istorijsko pamćenje.
Udruženje vazduhoplovaca Vojvodine nastaviće da čuva tradiciju, čast i sećanje na sve vazduhoplovce koji su dali doprinos slobodi i odbrani naše zemlje”, navodi se u saopštenju Udruženja vazduhoplovaca Vojvodine iz Novog Sada.
Mesto pijeteta ne sme biti meta lopova
Spomenik „Krilo“ u Laćarku decenijama stoji kao simbol ponosa i podsetnik na pilotsku hrabrost i žrtvu u odbrani neba naše zemlje. Meštani Laćarka i Sremske Mitrovice su zgroženi činjenicom da je neko bio spreman da oskrnavi ovakvo sveto mesto zarad sitne materijalne koristi ili čistog hulahupstva, čime je naneta ljaga čitavoj zajednici.

